Cor unum et amina unaKnížky, knížky a zase knížky...

28. ledna 2011 v 12:05 | Lenka |  Knihy
Zdravím,
Po dlouhé době, jo já vím…
Trochu nám to tu začalo umírat, ale dejme tomu, že bude proveden pokus o vzkříšení z mrtvých… :)
Původně jsem měla v plánu dopsat obsahy knížek, jenže jsme zjistila, že by toho bylo moc a protože shodou okolností i končí měsíc, napadlo mě něco jiného. :)
Nebudu tu rozepisovat svoje obsahy - víme, jak to dopadá, že? Místo toho se uchýlím ke svým komikovým výkladům a pár větám… :)
Takže tedy…
P.S.: Leden byl měsícem velmi optimistické literatury… xD Více pod perexem. :)


Shrnutí četby za leden:

  •       Svět Hetar: Lara - Beatrice Small
Na doporučení Nelíí jsem si tu knížku našla v knihovně a zažrala se do ní. Je to příběh poloviční víly Lary, která byla prodána svým otcem do otroctví. Nádherně tam jde vidět povrchnost a s prominutím kolikrát debilita lidí. (Nikoho se nechci dotknout, ale prostě je to tak.) Jako perverzní sadistka se zvráceným smyslem pro mnohdy až černý humor jsem si tady rozhodně přišla na své.
Co z toho plyne? Pokud někomu nevadí popisy milostných scén, ve své podstatě znásilnění a krvavých detailů… Může se s chutí pustit do čtení… :)

  • Nikdy o tom nemluv - Kathy O´Beirne

K téhle knížce jsem se vlastně dostala náhodou, začala jí číst a nemohla přestat. Tahle knížka vlastně odstartovala onu morbidní fascinaci, jež se potom projevovala celý leden.
Je to skutečný příběh dětství zničeného krutostí, strachem a lhostejností. Občas až zarážející, co všechno se může dít a nikdo nic nevidí… Nebo vidí, ale dělá, že ne.
Opět jde o knihu, která se asi nebude hodit pro slabší povahy, nesnášející násilí. A jak prohlásila Akiko: "Pokud máte depresi, najděte si raději něco jiného."


  • Vraždící děti: skutečné příběhy dětí, které zavraždily své rodiče - Clifford L. Linedecker

Knížku jsme měli doma. Začala jsem jí číst… No, nějaký pátek už to bude, ale tehdy jsem jí nedočetla. A když spolužačka požadovala nějakou další optimistickou četbu, dovezla jsem tohle. A konečně to sama dočetla.
V knize je deset skutečných příběhů paricidy nad některými zůstává až rozum stát.
Vcelku mě pobavila poznámka na úvodu, že někde v Americe (stát mi teď vypadl a knížka dál koluje) děti, co zabijí své rodiče, jsou souzeni a když vyjdou ven - dědí. Nebo dostanou nemalé sirotčí příspěvky. Reakce našeho sadisticky založeného pokoje: "Stěhujem se tam!"
Tím nenaznačuju, že bych chtěla snad zabít rodiče nebo tak něco, aby nedošlo k omylu.


  • Už nejsem vaše dcera - Monika B.

Jako v předchozích případech i tady jde o skutečný příběh, který je pro normálně uvažujícího člověka snad až k nepochopení.
O dívce, která byla zneužívána vlastní rodinou, ale na rozdíl od její matky našla sílu, prolomila zlověstný kruh a veřejně o věcech, co se jí děly mluvila.

  •       Dítě zvané "To" - David J. Pelzer

Příběh až příliš podobný tomu, který se odehrával v Kuřimi.
Na knížku jsme narazili v čajce, za třicet korun a vypadala zajímavě, vzali jsme si jí a teď jenom dohledáváme další díly.
Příběh chlapce, kterého vlastní matka týrala opravdu vynalézavými způsoby. Plynová komora byla velmi efektivní. Hladomor. "Náhradní" strava. Co mě ale zaráželo byla lhostejnost zbytku rodiny. Sourozenci se snad báli, aby se jim nedělo něco podobného. Nevím. Ale jejich chování bylo zarážející. Stejně tak chování jejich otce. Pokud má někdo právo nosit titul Ignorant, byl by to on.

  • Nadace a říše - Isaac Asimov

Tak na chvilku odbočíme k něčemu optimističtějšímu, ačkoliv tady záleží spíš na úhlu pohledu.
Nikdy jsem nebyla nijak velký fanoušek sci-fi. A ani teď jím nejsem. Pořád upřednostňuji fantasy. Nutno ovšem dodat, že knihy Asimova mají něco do sebe. A především pak Nadace s posmrtným vlivem Hariho Seldona. Musí se u toho sice přemýšlet, avšak rozhodně to decentní procvičení mozkových závitů stojí za to. A většina věcí je i relativně logická.

  • Stopařův průvodce po Galaxii - Douglas Adams

Narážela jsem na spoustu a spoustu odkazů na tu knížku a nedalo mi to. Sehnala jsem jí v knihovně a s úsměvem přečetla. Představa, že myši na nás dělají pokusy díky kterým by měli zjistit odpověď na základní otázku vesmíru… A ručníky jako prostředky k zastavení kosmické lodi. Poezie mimozemských civilizací. A samotná poznámka o Zemi v Průvodci (Poměrně neškodná.). To všechno je úsměvné a bylo to příjemné odlehčení po knihách zmiňovaných výše.

  • Zloděj životů - Barb Hendee

Tuhle knížku čtu už podruhé. Protože, jak už je mým dobrým zvykem, nikdy nečtu série popořadě - snad kromě HP a Eragona, protože tak prostě vycházeli.
Jde o fantasy. Magiera - lovkyně nemrtvých, Leesil - elfí míšenec vychovaný jako nájemný vrah a Chap - přírodní duch v podobě psa jsou zvláštní skupina, ale sledovat jejich osudy je zábava. Magiera, věčně nevrlá, co si nepamatuje svoji minulost a netuší co je její budoucností. Leesil, co je věčně v lihu, proto, že si minulost pamatuje a užírá se pocity viny… Nebudu to dál rozvádět. Snad jenom podotknu, že jde o druhý díl. :)

  •       Královná Temnoty - Anne Bishop

Třetí díl série černé drahokamy. Knížky jsou sice poněkud objemnější, ale věřte mi, že to stojí za to.
Ukazuje to krásně zvrácenou matriarchální společnost. Nebo alespoň její část. všichni nejsou stejní. Je to fantasy, jak také jinak.
Jeanelle už není malá holčička a jejímu království hrozí vážné nebezpečí. Její síly, ač jsou ohromné na to ale nestačí. Ne tak docela.
Víte, tuhle knížku čtu s výbuchy smíchu při kterých se blbě zpívá. (Ano, čtu si na zkouškách školního sboru, ale zpívám i tak, takže o nic nejde, ne?) Rozhovory Sadiho a Lucivara jsou bezkonkurenční. Stejně jako v předchozích dílech rozhovory Saetana s Jeanelle. Ono i Karla je výborná postava. Nepatří sice přímo mezi hlavní, ale pobaví. Zaručeně. Občas zamotaný, nicméně poutavý příběh. (A vysoce návykové postavy. Chci je domů! Skoro všechny…)

No, snad jsem na nic nezapomněla. Beztak, že jo. Ale nebudu to zase tolik hrotit. Když si vzpomenu, vždycky přece můžu něco připsat… A aspoň to tady nebude tak jako v tichu a klidu odumírat… :)
Mějte se… ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama